Co může stát operace

čtvrtek 4. prosinec 2014 15:02

Kubanská Nemocnice
Web Photo

Představiteli kubánské opozice Joaquínu Palominovi podle jeho vlastních slov hrozí, že zemře na následky tříselné kýly, kterou mu diagnostikovali 30. října tohoto roku. Lékař mu řekl, aby se šetřil, ale nevystavil mu doporučení na chirurgii, aby mohl co nejdříve podstoupit operaci. Otok třísla je dne den ode dne větší a bolest silnější, takže už nedokáže bez obtíží vykonávat běžné úkony.

„Moje práce naštěstí neobnáší žádnou fyzickou námahu,“ říká, ale zároveň si dělá starosti, co s ním bude. Od února 2014 pracuje Palomino jako hlídač v areálu polikliniky ve vesnici Los Palos administrativně spadající pod obec Nueva Paz v provincii Mayabeque.

Celá záležitost se stala zvláště ožehavou ve chvíli, kdy se s Palominem spojil agent Fabián z politické policie. Ten mu údajně navrhl dohodu, podle které by šlo, pokud bude spolupracovat, urychlit proceduru za účelem zajištění potřebné zdravotní péče. „Ten člověk nechodil kolem horké kaše. Šlo o přímou výhružku, že jsou připraveni mi co nejvíce ublížit. Navíc, kdybych se nakrásně dostal na operační sál, může se tam stát cokoli. Snad by se neodvážili dopustit zločinu, ale jsou schopní mě doživotně poznamenat,“ řekl Joaquín.

Tento signatář protivládní petice známé jako Proyecto Emilia iniciované bývalým politickým vězněm ze skupiny 75, Oscarem Elíasem Biscetem, který zároveň působí jako nezávislý knihovník, se obává zcela oprávněně. Je známo, že agenti útvarů zasahujících proti inteligenci nešetří prostředky, aby uskutečnili ty nejšílenější plány, jejichž cílem je omezit či eliminovat vliv opozičních aktivit, a to zejména v oblastech mimo hlavní město.

Úmrtí čelní představitelky hnutí Dam v bílém Laury Pollánové a opozičního aktivisty Orlanda Zapaty Tamaya, k nimž došlo v obou případech při pobytu ve státních nemocnicích, vyvolávají otázky ohledně možnosti záměrně někomu přivodit smrt. Ačkoli přímý podíl politické policie na těchto úmrtích je obtížné dokázat, nelze jej ani zcela vyloučit.

Dalším případem plnými nepřesných informací a pochybností byla smrt vůdce Křesťanského hnutí osvobození Oswalda Payá a jeho kolegy Harolda Cepera, kteří zemřeli po převozu do nemocnice po automobilové nehodě. Rodina Oswalda Payá má podezření, že se jim v nemocnici nedostalo potřebné péče. Nadále také poukazují na to, že dopravní nehoda nebyla náhodou, nýbrž se jednalo o plánovanou akci ministerstva vnitra.

Joaquín Palomino ví, jaké mohou být důsledky jeho jednání. Pokud rezolutně odmítne nabídku spolupracovat výměnou za operaci, bude daleko zranitelnější. Na závěr ale uvádí, že o své příslušnosti k opozici nehodlá s nikým diskutovat.

Jorge Olivera

Jorge Olivera

Jorge Olivera

Dění na Kubě z pohledu básníka disidenta.

Básník, spisovatel a novinář jeden z vězňů takzvaného Černého jara 2003, kdy byl odsouzen na 18 let. Dnes v podmínce, ale do doby než vyprší nesmí z ostrova odjet a zase se vrátit. Opakovaně pozván přednášet na Harvardovu univerzitu. Zakládající člen PEN Klubu na Kubě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora